Zastosowanie druku 3D w przemyśle

W ostatnim czasie masowa produkcja elementów o podobnym i powtarzalnym kształcie oraz parametrach nie stanowi już większego problemu, aczkolwiek wytworzenie specjalnych form przestrzennych dla różnego zastosowania nie zawsze było łatwe. Dla biur projektowych oraz całego przemysłu realizacja bardzo często okazywała się być dość problematyczna. Obecnie zastosowanie druku 3D w przemyśle okazało się niezwykłą rewolucją w tym zakresie. Na rynku znaleźć można różne rodzaje druków 3D, które często wykorzystuje się w medycynie, przemyśle, oraz w lotnictwie i branży motoryzacyjnej.

Zastosowanie druku 3D w przemyśle

Ostatnio coraz częściej słyszy się, iż drukarka 3D w niedalekiej przyszłości może stanowić kluczowy element wyposażenia firm, w szczególności dotyczy to biur projektowych, studiów inżynierskich oraz przedsiębiorstw przemysłowych, dla których jest to bardzo dobre i pomocne rozwiązanie. Warto dodać, iż druk 3D posiada bardzo wiele zalet, pozwala na znaczne skrócenie i uproszczenie procesów prototypowania, bowiem rysunek techniczny, który jest przeniesiony do formatu dla projektów 3D jest idealnym prototypem bez żadnych start materiałowych. Nowoczesna technologia oparta na najnowszych oprogramowaniach komputerowych umożliwia uzyskanie całkowitej powtarzalności w sytuacji wydruku kilku egzemplarzy. Drukowanie 3D coraz częściej stosowane jest także w produkcji małych obudów do prototypów oraz innych serii produktów. Warto również zaznaczyć, iż tego rodzaju druk wykorzystuje się w procesach inżynierii odwrotnej, gdyż oparta jest ona na zeskanowanych formach za pomocą drukarki 3D. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które szczególnie sprawdza się w przypadku kiedy istnieje konieczność zwielokrotnienia danego elementu.

Druk 3D w medycynie

W medycynie druk 3D znajduje zastosowanie, ponieważ z dużym powodzeniem może zastąpić takie struktury jak między innymi kości, które wcześniej uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu w pewnej części. W obecnym czasie postęp technologiczny sprawił, iż drukowane są już nie tylko sztuczne kości, ale także tkanki miękkie. Kilka lat temu udało się już wydrukować małżowinę uszną, co ważne wyposażoną w nerwy i naczynia krwionośne. Obecnie drukowane narządy przechodzą testy przede wszystkim na zwierzętach. Proces ten ze względu na bardzo bliskie połączenie z inżynierią tkankową obejmuje w swoim zakresie różne dziedziny gałęzi bioinżynierii. Powszechnie druk 3D wykorzystuje się już także w stomatologii, protetycy używają modeli, dzięki czemu nie ma już potrzeby korzystania z odlewów.

Druk 3D w architekturze

Rozpowszechnienie drukarek 3D sprawiło, iż stosunkowo w szybkim czasie oraz przy niższych kosztach można przygotowywać makiety oraz modele 3D. Zastosowanie drukarek 3D w budownictwie oraz architekturze jest bardzo szerokie, urządzenia wykorzystuje się często do dekoracji wnętrz, a także do produkcji mebli. Jednakże należy pamiętać, iż meble to duże konstrukcje, dlatego po ich wyprodukowaniu muszą przejść odpowiednie testy wytrzymałościowe, by zapewnić wszystkim użytkownikom bezpieczeństwo podczas korzystania ich funkcjonalności.

Treści powiązane z artykułem